Selekce - Recenze

30. června 2015 v 14:27 | Avannea |  Recenze
Autor: Kiera Cass
Ilustrátor: ---------
Překlad: Jana Montorio Doležalová
Počet stran: 288
Rozměry: 145 x 205mm
Vazba: vázaná s pap. potahem s lam. přebalem
Žánr: román pro dívky
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: CooBoo
Koupit můžete zde

Anotace: Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona.
Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Nechce se jí odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunku.
Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala - a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nemůže v porovnání s budoucností představit.


Moje hodnocení: Selekci jsem přečetla jedním dechem a i když jsem si jí v knihkupectví vybrala jen namátkově a vůbec jsem neměla šajna o čem knížka bude ani zda mě bude vůbec bavit, rozhodně nelituji. Doporučuji všem dívkám, které touží po romantickém oddechnu po náročném dni XD Já jí dávám 10 bodů z 10.

Ukázka z knihy: Když nám ten dopis přišel do schránky, máma byla radostí bez sebe. Byla přesvědčená, že se tak vyřeší všechny naše problémy, že prostě zmizí. Její skvostný plán měl jediný háček, a to mě. Nebyla jsem vyloženě neposlušná dcera, ale v tomhle jsem se jí vzepřela.
Nechtěla jsem patřit do královské rodiny. Nechtěla jsem být První. Nechtěla jsem se o to ani pokusit.
Zavřela jsem se ve svém pokoji, jediném místě, kam nedolehlo brebentění celého domu, a snažila jsem se přijít na nějaký argument, kterým bych mámu zviklala. Měla jsem sice už celkem slušnou sbírku vlastních a upřímných názorů... jenže slyšet by nechtěla ani jeden z nich.
Moc dlouho jsem se jí vyhýbat nemohla. Blížil se čas večeře, a jelikož jsem byla z dětí nejstarší, náležely mi kuchařské povinnosti. Vyhrabala jsem se z postele a zamířila do hadího hnízda.
Máma se na mě jenom beze slova podívala.
Zatímco jsme připravovaly kuře, těstoviny a jablečné plátky a prostíraly pro pět, předváděly jsme mezi kuchyní a jídelnou tichý taneček. kdykoli jsem k matce zvedla oči, upřela na mě tak nelítostný pohled, jako by chtěla, abych se cítila provinile a přála si to, co ona. Takhle to na mě občas zkoušela. Třeba kdykoli jsem odmítla pracovat pro rodinu, o které jsem věděla, že je hrubá. To po mně máma například chtěla, abych provedla generální úklid, protože jsme si nemohli dovolit Šestého na výpomoc.
Někdy to zabralo, někdy ne. V tomhle se mnou, ale nic nezmohla.
Máma nesnášela, když jsem byla tvrdohlavá. Jenže to jsem měla po ní, takže ji to nemělo překvapovat. Tady ale nešlo jenom o mě. Máma byla poslední dobou hodně nervózní. Léto se chýlilo ke konci a brzy nás čekala zima. A starosti.
Vtom máma rozzlobeně položila džbánek čaje s bouchnutím doprostřed stolu. Při myšlence na čaj s citrónem se mi v ústech začaly sbíhat sliny. Musela jsem si ale počkat. Byla by škoda vypít si svou sklenku ještě před večeří a pak zůstat jen o vodě.
"Zabilo by tě, kdybys tu přihlášku vyplnila?" vyštěkla, když už se nedokázala udržet. "Selekce by pro tebe mohla být skvělá příležitost. Pro nás všechny."
Nahlas jsem si povzdychla. Kdybych formulář vyplnila, dobrovolně bych se přiblížila smrti. Nebylo žádným tajemstvím, že na palác často a nemilosrdně útočili rebelové - podzemní kolonie, které nesnášely Illeu, naši rozlehlou a srovnatelně mladou zemi. V Karolíně jsme jejich řádění už zažili. Spálili na troud jeden z domů soudců a zničili auta několika Druhým. Jednou dokonce přepadli vězení, ale tehdy jsem se nezmohla zbavit pocitu, že udělali správně, protože vysvobodili jen jakoousi těhotnou náctiletou dívku a jednoho Sedmého, otce devíti dětí.
Možné nebezpečí ale nebylo to jediné, co mě od účasti v Selekci odrazovalo. Přišlo mi, že by mi snad puklo srdcem, kdybych ji jen vzala v úvahu. S úsměvem jsem pomyslela na všechny důvody, pro které jsem chtěla zůstat přesně tam, kde jsem byla.
"Poslední roky byly pro tvého otce strašně těžké," poznamenala máma "Měla bys myslet na něj, pokud je v tobě alepsoň špetka soucitu."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ichi ichi | E-mail | Web | 6. července 2015 v 23:42 | Reagovat

Abych řekla pravdu slova "román pro dívky" mě lehce odradila, ale další odstavce nikoliv. Jak tak koukám na úryvek, zjišťuji, že styl psaní se mi líbí a pozadí příběhu mě též zaujalo. Asi si zajdu do knihkupectví. :-D

2 Avannea Avannea | Web | 7. července 2015 v 10:20 | Reagovat

[1]: :-) Jsem ráda, že se ti recenze líbí. Zanedlouho zveřejním recenzi i na druhý díl této trilogie.

3 ichi ichi | E-mail | Web | 7. července 2015 v 11:05 | Reagovat

[2]: Nyach, nyach, budu se těšit. :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama